Vaba aja võimalused
Kaevandusmuuseumi territooriumil ja selle lähistel on huvilistele mitmeid tasuta vaba aja veetmise võimalusi. Näiteks rulluisurada, rulapark, jõuväljak, discgolfi rada ja matkarajad.
Rulluisurada ja skatepark
Renoveeritud rikastusvabriku taha jääb kõigile liikumisharrastajatele mõeldud spetsiaalne asfaltrada, mis valmis 2006. aasta sügisel ning oli toona esimene kogu Ida-Virumaal. Populaarseks treeningpaigaks kujunenud 1,6-kilomeetri pikkune ja 3-meetri laiune rada on sobilik nii rulluisutajatele, jalgratturitele kui ka kepikõnni harrastajatele.
Kaevandusmuuseumi lähistel asub ka rulapark, mida kõik huvilised saavad kasutada iga päev kella 9.00 – 21.00.
Discgolfi rada
Kohtla-Nõmme kaevanduse ümber rajatud 9 korviga discgolfi rada on sobilik ka algajatele, kuid raja kõrval olev tiik pakub väljakutseid ka kogenumatele mängijatele. Rajad on 50-95 meetri pikkused.
Kohtla-Nõmme rajal on võimalik mängida iga päev 9.00-21.00 ning kaasa tuleb võtta enda varustus.
Jõuväljak
Kaevandusmuuseumi juures on jõulinnak, mida saavad kasutada kõik soovijad iga päev 9.00-21.00.
Matkarajad
Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal avas Riigimetsa Majandamise Keskus (RKM) matkatee haru Penijõe-Aegviidu-Kauksi. 614 km pikkune matkarada läbib oma teel kuut maakonda, kahte rahvusparki ning mitut kaitseala. Rada algab Penijõe mõisa juurest Matsalu rahvuspargist, suundub läbi Lääne-Virumaa Neeruti mägede Ida-Virumaa poole, kus jäävad teele tööstusmaastikud Kiviõli ning Püssi poolkoksi- ja tuhamägede, Aidu karjääri ning Eesti Kaevandusmuusemi näol. Rada lookleb veel põhjarannikul, läbib Sinimägede sõjatandri ning jõuab läbi Alutaguse metsade oma lõpp-punkti Kauksi.
Loe lähemalt: loodusegakoos.ee/matkatee
Talvekeskus
Aherainepuistangutele rajatud talvekeskus koosneb lumerohkuse korral tuubinõlvast ning suusaradadest. Mäesuusanõlv sobib oma väikeste kaldenurkade ja kõrgusvahega hästi algajatele suusahuvilistele kindlustunde ja suuskadega sõprussuhte loomiseks, kuid pakuvad põnevat vaheldust ka juba vanale suusahundile.
Snowtubing ehk kummirõngal mäest alla laskmine pakub naeru ja lusti ning paneb südame rõõmust puperdama nii lastel kui lapsemeelsetel, nii noortel kui vanadel. Talvekeskuse 250 meetri pikkust ja 27-meetrise kõrgusevahega liurada peetakse pikimaks kogu Eestis.